Pöörates tähelepanu erinevatele õhuleketele, õnnestub hoonete energiatõhusust kõvasti parandada. Selles artiklis toome välja mõned probleemsed kohad, mis kipuvad jääma kahe silma vahele. Lekked saab muretult parandada spetsiaalselt õhulekete jaoks välja töötatud hermeetikuga.
1. Akende ja aknaraamide liitekohad
Akna ja selle raami vahe täidetakse paigaldamise käigus üldjuhul polüuretaanvahuga. Kui paigaldustööd tehakse aga algusest peale ebakorrektselt, ei ole see liitekoht õhukindel.
Kui kuivanud vahu pind lõigatakse hiljem sirgeks, ei pruugi uretaanvahuga tihendatud liide jääda õhukindlaks. Õhk pääseb liikuma läbi imepisikeste aukude ühenduskohta täitva vahu sees. Akna ümber tuuletõmbust kontrollides võib õhulekkeid sageli ka niisama käega selgelt tunda.
Mõnikord parandatakse sellised lekked paigaldamise ajal, näiteks akrüüliga, aga see pole lekete tihendamiseks optimaalne lahendus. Akrüül on veepõhine toode, mis tõmbub kuivades kokku. See pole ka nii elastne kui spetsiaalsed tihendusmaterjalid. Kui tarind n-ö hingab ehk kui toimub mingi liikumine, võib akrüülmass ühenduspindadelt lahti tulla või liitekohad praguneda ja selle tulemuseks on uus õhuleke.
2. Uste ja ukseraamide liitekohad
Uste paigaldamisel tekivad samad probleemid nagu akende puhul. Seejuures ei tohi uste puhul unustada, et ka lävepaku liitekoht vajab tihendamist. Lävepakk tuleb tihendada põrandakonstruktsioonis, mitte põrandakatte peal. Kui tihendada vaid põrandakatte pealt, liigub õhk lihtsalt põrandakattematerjali alt. Õhulekete tõttu võib põrand muutuda jalgadele ebamugavalt külmaks.
3. Põrandate ja seinte liitekohad
Põrandate ja seinte vahekohtades tekitab probleeme peamiselt asjaolu, et põrandad valatakse sageli betoonist. Valamisel tuleb betoon aga seinakonstruktsioonidest eraldada, nii et seina ja põranda vahele jääb väike vahe. Kuna betoon tõmbub kuivamise käigus kokku ja kuivamine toimub servadest keskpunkti suunas, muutub seina ja põranda vahe veelgi laiemaks.
Puitkarkassil põrandakonstruktsioonide ehitamisel kasutatakse sageli õhutõkkeid, näiteks õhutõkkepaberit, aga eri ajastutest pärinevate juhiste ja paigaldusprobleemide tõttu ei pruugi lõpptulemus tegelikult jääda kuigi õhutihe.
4. Seinte ja lagede liitekohad
Seinte ja lagede puhul on probleem paljuski sarnane juba mainitud puitkarkass-põrandakonstruktsioone kimbutava hädaga: ehituse käigus võidakse küll kasutada õhutõkkeid, aga lõpptulemus ei pruugi olla õhutihe. Lagedele paigaldatakse tavaliselt auru- või õhutõkkekiht, mis ei pruugi olla piisavalt tihedalt seinakonstruktsiooni küljes.
5. Torude läbiviigud
Torude läbiviikude ümber tekib õhuleke enamasti siis, kui konstruktsioonis olevad augud on suuremad kui torud või juhtmed, mis sellest lõpuks läbi viiakse. Peale selle ei tihendata läbiviike selleks mõeldud eeltoodetud õhukindlate furnituuride abil.
Lahenduseks on Kiilto uus Airseal Flex
Kiilto uus hermeetik takistab edukalt veeauru liikumist ning on eriti energiatõhus, laskmata sooja õhku eluruumist välja ning külma õhku ja niiskust sisse. Eriomadustena saame rääkida ka radoonikaitsest, mis levib eluruumidesse peamiselt just õhulekete kaudu. Airseal Flex tagab siseruumi ka üldist paremat siseõhukvaliteeti, kuna hermeetikuga suletud õhulekkekohad ei lase siseruumi tolmu ega muid peenosi.
Kiilto Pro Airseal Flexil on suurepärane nakkuvus enamiku materjalidega. Tegemist on fiiberkiududega tugevdatud pastaga, mille kasutustemperatuur on 15-25 kraadi.
Kuivamise kiirus 4-24 tundi olenevalt tingimustest ja kihi paksusest. Kihi paksus pealekandmisel peaks olema umbes 1 mm (pragude katmisel 2 mm) ning materjal peaks olema pealekandmisel võimalikult ühtlane. Hermeetikut tuleb kanda probleemsesse kohta vähemalt kaks kihti. Teise kihi saab peale kanda, kui esimene kiht on täiesti kuivanud. Kiilto Pro Airseal Flexi saab vajadusel kasutada koos Kiilto butüüllindiga – sellisel juhul on kihi paksus umbes 6 mm. Teipi kasutatakse siis, kui konstruktsioonides toimub märkimisväärne liikumine.
Kiilto Pro Airseal Flex tuleb pärast kuivamist katta – toode on nii värvitav kui ka tasandatav. Katmata toote puhul on selle mehaaniline ja UV-vastupidavus piiratud.
Lisainfot toote kohta leiate SIIT ja tehniliselt toelt.