Kiilto rajab ökosüsteemi, et luua suuri muutusi ehitustööstuse jätkusuutlikkuses: „Me peame investeerima tulevikku isegi kriisi ajal“

Neljapäeval, 14. septembril 2023 käivitas Soome ettevõte Kiilto platvormi SUPER Healthy Buildings Ecosystem, mis toob kokku ehitusega seotud innovaatorid, teadlased, idufirmad, otsustajad, organisatsioonid ja ettevõtted. Platvormi töö eesmärk on luua suuri muutusi inimese loodud keskkonna jätkusuutlikkuses. 

Inimese loodud keskkonna jätkusuutlikkuse muutmise vajadus on ilmselge järgmistel põhjustel.

1. Ehitamine põhjustab ligikaudu 40% ülemaailmsest kasvuhoonegaaside emissioonist.

2. Ainult pool ehitusjäätmetest läheb taaskasutusse

3. Hoonete haige sisekliima sündroom (sick building syndrome, SBS) põhjustab igal aastal üle maailma 3,8 miljonit surmajuhtumit

4. Kaks kolmandikku täna kasutatavatest ehitusmaterjalidest on prognooside kohaselt kasutusel ka 2040. aastal, emiteerides endiselt kasvuhoonegaase

Kiilto usub, et nende nelja probleemi lahendamine on võimalik, kuid selles peab osalema kogu tööstus. Probleeme on palju, aga ärivõimalusi samuti,“ ütleb Kiilto äriarendusjuht Ville Solja. „Kogu tööstuse muutmiseks on vaja kogu tööstuse osavõttu.“ Seepärast on SUPER Healthy Buildings Ecosystem kutse kodumaistele ja rahvusvahelistele partneritele, et luua ja kommertsialiseerida uuendusi jätkusuutlikkuse, tootlikkuse, ökoloogia ja korduvkasutatavuse valdkonnas. „Kiilto on enam kui 100-aastase kogemusega pereettevõte, millel on potentsiaali ja motivatsiooni luua ehitussektori jätkusuutlikkuses suuri muutusi. Me peame investeerima tulevikku isegi ehitussektori kriisi perioodil. Meie eesmärk on tegutseda ka 2080. aastal,“ jätkab Solja.

SUPER Healthy Buildings Ecosystem platvormi käivitamine tõi ühiseks missiooniks kokku ligikaudu 160 ehitustööstuse osalist idufirmadest kuni suurte organisatsioonideni. Miks tahtis Kiilto nad kokku tuua? „Me oleme juba praegu ettevõte, mis ehitustööstust koondab. Oleme Läänemere piirkonna juhtiv ettevõte, mis tunneb ehitusvaldkonda ja on Soome turuliider,“ ütleb Kiilto ökosüsteemijuht Raija Polvinen.

Avaüritusel kõnelejad, osalejad ja idufirmade esindajad olid ühel meelel: muutusi on vaja. See nõuab enneolematut koostööd ja uusi lahendusi.

Üheks selliseks uuenduseks on üritusel tutvustatud Kiilto lahendus Debonding on Demand. See võimaldab kokkuliimitud materjalipindade eraldamist näiteks kuumuse või mikrolainete abil. Kui pindu ei ole vaja enam lõhkuda, muutub lammutamise tulemusel saadud materjal taas- ja korduskasutatavaks.

SUPER Healthy Buildings Ecosystem platvormi käivitamise salvestust saab vaadata siin.

Üritusel osalenute vaheline arutelu jätkusuutlike ja taaskasutatavate materjalide üle pani mõtlema, kuidas kogu ehitusvaldkonna väärtusahelat ümber mõtestada. „ Just nüüd on aeg vaadata enese sisse ja samas ka kaugemale ette ning luua tulevikustrateegiaid,“ tõdes ettevõtte Kvanted Ventures kaasasutaja Eerik Paasikivi. Ettevõtte Origin by Ocean kaasasutaja ja tegevjuht Mari Granström usub, et tööstus vajab kriisi: "Kui vaadata tüüpilisi ettevõtteid, siis kahjuks need ei muutu enne, kui seda tungivalt vaja on. Kui tekib tõsine kriis, siis saadakse aru, et on aeg tegutseda.“

Lisateabe saamiseks platvormi SUPER Healthy Buildings Ecosystem ja sellega liitumise kohta klõpsa siin.

Lisateabe saamiseks võta ühendust:

Raija Polvinen, ökosüsteemi juht
Tel: +358 400 818 833
E-post: raija.polvinen@kiilto.com

Kiilto on Soomes asuv enam kui saja-aastase ajalooga pereettevõte, mis vaatab juba täna aastasse 2080. Kiilto töötab välja, toodab ja turustab keemiatööstuse lahendusi ehituse, tööstuslike liimide ja tulekindlate materjalide, professionaalse hügieeni ja tarbekaupade valdkondades. Kiilto tegevuse keskseteks põhimõteteks on keskkonna-alane juhtimine, keskkonnasõbralikkus ja tulevikku suunatud tegevus. Kiilto tegutseb 9 riigis ja annab tööd ligikaudu 800 inimesele. 2022. astal oli kontserni netokäive 260 miljonit eurot. www.kiilto.com