Millest tekib vannituppa hallitus ja kuidas sellest lahti saada?

Mida teha, kui teie kodu vannitoa või duširuumi nurkadesse, lakke või plaadivuukidesse on tekkinud inetud tumedad hallitustäpid ning ebameeldiv kopituselõhn? Miks kipuvad hallitusseened võimust võtma, kuidas neist tõhusalt lahti saada ning miks peab üldse selle probleemiga tegelema?

Hallituse vältimine ja selle likvideerimine on oluline, sest sarnaselt toidule ja veele mõjutab meie tervist sissehingatava õhu puhtus. Tervisekaitseinspektsiooni andmeil on kolmandiku allergiliste laste haigusetekitajateks just ruumiõhus olevad hallitusseente eosed, mis vajavad eluks niiskust, soojust ning toitu naha- ja seebitükikeste, tolmu ning mustuse näol. Meie organism tajub läbi väsimuse, peavalu ning pealtnäha põhjuseta nohu ja köha tekkimise lendlevaid kahjulikke eoseid juba siis, kui neid veel silmaga näha pole. Kui aga hallitus on juba märgatav, on viimane aeg selle eemaldamiseks midagi ette võtta.  

Siseruumides tekib hallitus peamiselt ebapiisava või olematu ventilatsiooni, liigse niiskuse või puuduliku hüdroisolatsiooni tulemusel. Seega ongi kõige soodsam koht hallitusele just niisked ruumid. Ühe märja ruumi vee läbilaskvus aastas võib olla sõltuvalt hüdroisolatsiooni kvaliteedist, vuugitäidise tüübist ja laiusest ning ka kasutatava vee kogusest koguni mitukümmend liitrit.

Märgade ruumide seinad ja põrandad vajavad 100% ulatuses hüdroisoleerimist

Kui ventilatsiooni saab ruumi paigaldada ka pärast remonti ning määrdunud vuugid ja silikooni puhastada ning välja vahetada, siis hüdroisolatsioon peab olema tehtud enne edasist remonti. Seejuures on väga oluline, et trapiga märgades ruumides seina- ja põrandapinnad, mis lähevad plaadi alla, peavad olema 100% ulatuses hüdroisoleeritud. Hüdroisolatsioon tagab märjale ruumile hea õhukvaliteedi ning tervisele hea keskkonna, leevendab konstruktsiooni nihkeid ning kaitseb seda veeavarii puhul.

Hüdroisoleerida tuleb nii kips- kui ka kiviseinu, sest niiskus on suuteline läbima pealmiste materjalide poorseid pindu ja tekitama aluspinnas niiskuskahjustusi ja hallitust. Aluspinna hüdroisoleerimiseks on kõige lihtsam kasutada võõbatavaid hüdroisolatsioonimastikseid, näiteks fiiberkiude sisaldav Kiilto  Fibergum moodustab kuivanult efektiivse niiskust tõkestava kummilaadse kihi. Sama mastiksit kasutatakse lisaks seintele ka põrandal, mis puutub lausveega enamasti kõige rohkem kokku. Kuigi ehituskauplustes pakutakse erinevate tootjate hüdroisolatsioonisüsteeme, on oluline valida kogu märja ruumi tootepakett ühelt tootjalt, et tagada toodete omavaheline sobivus ja toimivus.

Kui plaatimise alustamisega on kiire, võiks valida kõige uuem hüdroisolatsioonisüsteem Kiilto KeraSafe. Mastiksi rullimise asemel liimitakse KeraSafe Speed liimiga pindadele spetsiaalne KeraSafe+ veetõkkekangas. Selle süsteemi puhul võib plaatimistöödega alustada seintel koheselt ja põrandatel kahe tunni pärast. Kasutades plaatimiseks Kerapid DF kiirkivinevat plaatimissegu on võimalik pinnad vuukida juba kahe tunni pärast.

Hüdroisolatsioon on vajalik investeering, mis moodustab rahaliselt kogu vannitoa või duširuumi ehitamisest/remondist suhteliselt väikese osa. Samas annab just hüdroisolatsioon kindlustunde, et teie kodu on tervislik, seina- ja põrandakonstruktsioonid niiskuskahjude eest kaitstud ning tehtud remont kestab kaua kaunina. Mõistlik on loomulikult ka heaperemehelik käitumine: oma pesuruumi pikemaajalisemaks püsimiseks tuleks lisaks hüdroisolatsioonile ning heale ventilatsioonile kuivatada alati pärast duši all käimist põrandat ning hoida puhtust, et hallitusseentel poleks piisavalt niiskust ja toitaineid.

Kuna peamiseks hallitusseente tekkimise põhjuseks hoonetes on niiskus, tasub vannitubade renoveerimisel olla eriti hoolikas. Küsi julgelt nõu Kiilto asjatundjatelt!