Keegi peab olema esimene – Kiilto uuenduslik keskkonnahoidlik liim pakenditööstusele

Kiilto on juhtiv tegija keemistööstuse valdkonnas ja on võtnud selge sihi tuleviku, täpsemalt just kestliku tuleviku suunas. Tee rohelisemasse homsesse on sillutatud uuenduslike lahendustega. Üks selliseid on maailma esimene biolagundatav kuumsulavliim.

Sajandipikkuse ajalooga pereettevõte Kiilto pakub keemiatööstuse lahendusi neljas ärivaldkonnas: tööstuslikud liimid ja tuletõkkelahendused, ehitus, professionaalne hügieen ning tarbekaubad.

„Peale kõige muu on Kiilto tuntud kvaliteetsete liimainete poolest. Selles ärivaldkonnas leiab meie kliendibaasist nii pakendi- kui ka paberitööstuse ettevõtteid, samuti puitehitistele ja mööblitootmisele keskenduvaid ettevõtteid,“ selgitab ärivaldkondade direktor Tomi Takala.

Kiiltot ajendab iseäranis tugev tahe luua rohelisemaid lahendusi. Ettevõte on andnud suisa eraldi keskkonnalubaduse. Kiilto lubab vähendada oma ökoloogilist jalajälge ning investeerida kestlikku arengusse ja jätkusuutlikesse tootmismeetoditesse.

„Erinevalt paljudest teistest ettevõtetest on meil paigas konkreetne ja ambitsioonikas tegevuskava. Eesmärgiks on saavutada süsinikuneutraalsus aastaks 2028 ja senistele edusammudele tuginedes oleme kindlad, et Kiiltot saadab edu,“ ütleb Takala.

Kiilto jaoks on väga tähtis soodustada väärtusahela kaudu ringmajanduslikku mõtteviisi.

„Planeedi ressursid on piiratud ja seepärast soovime vahetada mittetaastuvad toorained taastuvate vastu. Soodustame mitmel moel ringmajandust ning aitame oma klientidel vähendada ettevõtte tegevusest ja toodetest tulenevat ökoloogilist jalajälge,“ ütleb Takala.

Julged sammud maailma muutmiseks

„Ainulaadne.“ Nii kirjeldab Kiilto väljatöötatud kuumsulavliimi Kiilto Biomelt kontserni teadus-, arendus- ja innovatsioonidirektor Raija Polvinen. Kiilto Biomelt on tõepoolest maailma esimene täielikult biolagundatav kuumsulavliim. Ehkki arendustöö oli kõike muud kui lihtne, ajendas soov pakkuda rohelisemaid lahendusi Kiiltot uue toote arendamist jätkama.

„Keegi peab alati olema see, kes teeb esimesed sammud uues suunas, isegi kui on oht ebaõnnestuda. Tähtis on võtta juhiroll. Kiiltole on omane mõelda, et me suudame ka päriselt midagi muuta. Me usume, et meie võimuses on mängida suurt osa tulevase arengu juhtimisel õiges suunas,“ sõnab Takala.

Kiilto Biomeltiga saavad tootjad valmistada täielikult kompostitavaid pakendeid, ilma et tekiks vajadus liimaine kuidagi eraldada. See sobib nii toidukarpide kui ka hügieenitoodete (nt mähkmete) jaoks.

Takala toob välja: „Seni on pakenditööstus kasutanud oma toodete kinnitamiseks naftapõhiseid plastist liimaineid, sest keskkonnahoidlikumat alternatiivi lihtsalt ei ole. Plastjäätmed ja mikroplastid on kogu maailmas laialdaselt levinud probleem.“

„Kui laadida kõik Euroopas ühe aasta vältel kasutatavad pakendiliimid veokitesse ja panna need üksteise taha seisma, siis ulatuks veokirivi Pariisist Brüsselini. Kogu selle liimaine tootmiseks kasutatavad toorained on keskkonna seisukohast vägagi kaalukad,“ selgitab Takala.

Kiilto Biomelti saab kasutada pakendatud toodete keskkonnahoidliku kuva toetamiseks. Tarbijate silmis on see üha muljetavaldavam.

Kestlik tulevik

Veel on Kiilto tulnud välja tooteliiniga Kiilto Pro Pack Eco, mille valmistamisel leiavad laialdast kasutust tööstusvaldkonna kõrvalsaadused. Neid tööstuslikke pakendiliime saab hõlpsalt kasutada vanade lahenduste väljavahetamiseks, ilma et sellega kaasneks vajadus olemasolevaid protsesse kuidagi muuta.

„Tahame olla oma ala keskkonnaliider ja selleks tuleb astuda konkreetseid samme. Pack Eco tootesari on täielikult asendanud meie varasemad samalaadsed tööstuslikud liimid. Nüüdsest pakume selles kategoorias üksnes kestlikumaid lahendusi. Soovisime tulla välja selge sõnumiga: kui otsite rohelisemat alternatiivi, siis leiate selle Kiilto tootevalikust. Samuti keskendume arendustegevuse jätkamisele,“ märgib Polvinen.

„Need tooted on meie viis kiirendada edusamme valdkonnas, mis ei sõltu praeguseks enam taastumatutest toorainetest. Keskkonnakoormust vähendavad lahendused annavad kogu valdkonnale võimaluse liikuda kestlikumalt tuleviku suunas,“ rõhutab Takala.