Käte hügieen ja pindade puhtus on omavahel seotud

Kuusiolinna Terveys'i hügieeniõde Raija Uusi-Hakimo keskendub haiglahügieeni arendamisel pinnahügieenile. Käte hügieeniga saab oluliselt vähendada mikroobide levikut pindadel.

Pinnapuhastusmeetodite väljatöötamiseks võtame mikroobide proovid erinevatelt seadmetelt ja võrdleme nende arengut. Tulemused pakuvad meile huvi ja pideva jälgimisega muutuvad üksusespetsiifilised parandused nähtavaks," ütleb Uusi-Hakimo.

Haiglahügieenis loeb igaühe panus

Kuusiolinnas tegutsevad hügieenikontaktisikutena meditsiiniõed, tervishoiutöötajad, hooldajad ja koristajad.

Igas üksuses teevad koristajad olulist hügieenitööd puhastuse näol. Puhastamisel on oluline seos pindade puhtusega: puhastamine parandab hügieeni ja katkestab mikroobide teekonnad..

Samuti eeldatakse, et õed ja hooldajad koristavad enda järel ja eemaldavad kõik eritiseplekid korralikult. Igaüks osaleb oma tegevusega haiglakeskkonna hügieeni säilitamises ja aitab sellele kaasa.

Kaitsekinnaste mõistlik kasutamine

Kaitsekindad on paljude tervishoiuüksuste hügieenitavade oluline osa. Kaitsekinnaste kasutamisel tuleb siiski meeles pidada, et neid tuleb kasutada nii, et need oleksid ohutud nii töötajale kui ka klientidele.

Mikroobid levivad peamiselt kaitsekinnaste välispinnalt ja määrdunud kindad võivad seega saastata keskkonda, levitades mikroobe pinnalt pinnale.

Raija Uusi-Hakimo sõnul tuleks seetõttu vahetada kindaid piisavalt sageli ning teostada antiseptikat enda kätel hoolikalt enne ja pärast kinnaste kasutamist. Samuti tuleks vältida kaitsekinnaste tarbetut kasutamist.

Hügieeniõe nõuanded ohutuks kätehügieeniks

  • Teostage antiseptikat pärast igat kontakti patsiendiga;
  • Ärge kandke tööl sõrmuseid või käevõrusid;
  • Hoidke küüned lühikesed ja puhtad;
  • Ärge kandke küünelakki;
  • Veenduge, et teie käte nahk oleks terve ja ilma haavadeta.