Hügieeniliste instrumentide tagamine hambaravis

Ainult äärmiselt puhtad, desinfitseeritud ja steriilsed instrumendid on ohutud. Kiilto pakub tõhusaid ja funktsionaalseid lahendusi meditsiiniinstrumentide ja -seadmete puhastamiseks ja desinfitseerimiseks.

Tõhusate hügieenitavade puhul on suuhoolduse väljakutseteks muu hulgas raviprotseduuride iseloomu ja raskusastme suured erinevused ning ravitud patsientide arv tööpäeva jooksul. Hambaraviüksuses peab hügieenitase olema piisavalt kõrge, et iga patsienti saaks ohutult ravida, isegi kui patsiendil või tervishoiutöötajal on kas sümptomiteta või teadaolev nakkushaigus. Pesemine ja desinfitseerimine peab toimuma vastavalt asjakohastele CE-märgistatud valmislahustele või muudele ainetele. Õigeid tooteid ja tehnikaid kasutades on võimalik saavutada kõrgetasemeline instrumentide hügieen.

Aseptilised töövõtted tagavad ohutuse

Puhastamisel, desinfitseerimisel ja steriliseerimisel tuleb alati liikuda puhtalt mustale alale, et vältida nakkuste levikut ühelt patsiendilt teisele instrumentide kaudu. Hea hügieen hõlmab nii käte kui ka instrumentide hügieeni, sest kätega levivad mikroobid on üks suurimaid probleeme tervishoius.

Samm-sammult puhta lõpptulemuse suunas

Nähtava mustuse saab instrumentidelt eemaldada kohe pärast protseduuri eeltöötluse abil, millele järgneb puhastamine ja desinfitseerimine. Eeltöötluse eesmärk on puhastada instrumendid ja kõrvaldada saastumisoht võimalikult kiiresti pärast kasutamist, et neid oleks ohutu käsitseda. Eeltöötlus pikendab ka instrumentide ja muude seadmete kasutusiga.

Hambaraviseadmete hügieeniklass määratakse kindlaks protseduuri liigi ja kudede tüübi järgi, millega instrument puutub kokku. Puhastamisest piisab näiteks käsipeeglite ja kaitseprillide puhul, kuna need ei puutu kokku patsiendi limaskestadega. Puhastamine eemaldab instrumentidelt mustuse, tolmu ja enamiku mikroobe ning seda tehakse mehaaniliselt mustust eemaldavate puhastusainetega.

Desinfitseerimise eesmärk on vähendada mikroobide hulka tasemeni, kus nad ei saa enam põhjustada nakkust. Instrumendid desinfitseeritakse kas kuumtöötluse teel pesumasinas või keemiliselt väga tõhusate desinfitseerimisainetega. Enamikke instrumente saab otse pesta, kuid kuumuse suhtes tundlikud või muud seadmed, mis ei sobi masinpesuks, tuleks enne käsitsi puhastamist desinfitseerida, et kõrvaldada nakkusoht. Steriliseerida saab ainult puhtaid instrumente.

Niipea kui võimalik, pärast pesemist ning desinfitseerimist, kuivatatakse ja kontrollitakse instrumendid ning seadmed, et tagada nende puhtus ja töökorras olek. Instrumendid, mida ei saa kohe pärast kasutamist pesta, võib katta kaitsegeeliga, et takistada bakterite kasvu ja vältida mustuse kuivamist pinnale.