Tõsi või vale? Kuus müüti käte antiseptikumide kohta

Kas kõik käte antiseptikumid on ühesugused? Kas käte antiseptikum kuivatab nahka? Liituge meiega, kui lükkame ümber kõige levinumad müüdid käte antiseptikumide kohta ja vaatame, kas oleksite saanud õiged vastused esimesel korral!

Käte antiseptikum ehk „käsidesi“ (nagu seda Soomes tuntud Kiilto tootenime järgi kutsutakse) on muutunud nakkuste vastu võitlemisel, eriti pärast COVID-19 pandeemiat, oluliseks vahendiks. See on kasulik nii tervishoiutöötajatele kui ka igapäevaselt teiste valdkondade esindajatele. Käte antiseptikumide kohta püsivad ikka veel valeuskumused, mistõttu otsustasime kummutada kuus kõige levinumat müüti. Kas teate neile kõigile õiget vastust?

Kõik käte antiseptikumid on ühesugused?

Vale. Käte antiseptikumid erinevad nii tõhususe kui ka kasutuskogemuse poolest. 

Tõenäoliselt on igaüks meist kasutanud käte antiseptikumi, mis oli tugeva lõhnaga, kuivatas nahka või isegi kipitas ebameeldivalt. Kuid miks see nii on? Põhjus võib olla desinfitseerimisvahendi toimeaine või muude koostisosade kvaliteedis. Toimeaine kogus peab olema siiski piisav, et käte antiseptikum toimiks nii nagu vaja.

Toimeaine piisava kontsentratsiooni haigustekitajate vastu saab tagada toote tõhususe testidega. Näiteks viirustevastast tõhusust kinnitab EN 14476 test. Tervishoiuasutustes kasutatavad käte antiseptikumid peavad läbima ka mitmed muud heakskiidetud tõhususe testid, nagu näiteks tõestatud tõhusus hügieeniliseks ja kirurgiliseks käte desinfitseerimiseks.

Käte antiseptikumide konsistents on samuti erinev, varieerudes vedelast paksemani. Kui soovite pritsmeid vältida, kuid siiski vahendi kiiresti kätele hõõruda, on soovitatav valida natuke paksema konsistentsiga toode. Lisaks tõhususele võtavad kvaliteetsed käte antiseptikumid arvesse ka naha hooldamist ja meeldivat tunnet, st kasutaja mugavust.

Näiteks hävitab Erisan Pro Käsidesi tõhusalt kõik tavalised haigustekitajad ja hoolitseb ka meeldivalt tundliku naha eest. Erisan Pro Käsidesi koostis on spetsiaalselt välja töötatud korduvaks kasutamiseks ja nõudlikule kasutajale, mistõttu on suurt rõhku pandud ka mugavusele. Valides meeldiva tunde andva ja nahka hooldava käte antiseptikumi on kindel, et seda kasutatakse hoolsalt!

Kas teadsite, et tuntud soome termin „käsidesi“ tuleb algselt tootenimest Erisan Pro Käsidesi? Kiilto tähistab sel aastal Erisan Pro Käsidesi 30-aastast teekonda. Rohkem teavet selle kohta saate käesoleva aasta alguses avaldatud ajaloost.

Nii tegi Erisan Pro 30 aastat tagasi revolutsiooni kätehügieenis

13.03.2024
Loe edasi

Käte antiseptikum kuivatab käsi?

Vale. Kvaliteetsed käte antiseptikumid, nagu Erisan Pro Käsidesi, sisaldavad rohkelt nahka niisutavaid ja hooldavaid koostisosi, mis kaitsevad toimeaine ehk alkoholi kuivatavate omaduste eest. Tänu hooldavale koostisele tundub käte antiseptikum meeldiv isegi õrnal nahal ja selle korrapärane kasutamine võib aja jooksul naha seisundit isegi parandada!

Tõsi on see, et mõned käte antiseptikumid võivad nahka ärritada, sest toodete koostis võib olla väga erinev. Seetõttu on eriti tundliku naha puhul soovitav vältida tooteid, millele on lisatud täiendavaid lõhnaaineid. Tähelepanu tuleb pöörata ka hooldavatele omadustele, iseäranis talvel, kui külm ja kuiv siseõhk nahka veelgi rohkem mõjutavad.

Käte desinfitseerimine ei asenda kätepesu?

Tõsi. Rusikareegel on see, et silmnähtavalt või märgatavalt määrdunud käed tuleb alati kõigepealt puhtaks pesta.

Käte antiseptikumi kasutamine ei asenda kätepesu, kuid on hea kätehügieeni tõhus täiendus, eriti kui jooksev vesi ei ole kättesaadav.

Käte antiseptikumid ei aita ennetada grippi või noroviirusnakkust?

Vale. Arusaam, et käte antiseptikumid pole kangekaelse gripi ja noroviiruste puhul tõhusad, põhineb nende viiruste struktuuril. Paljudel neist haigustekitajatest puudub lipiidkiht, mis muudab desinfitseerimisvahendi läbitungimise lihtsamaks.

Kestaga viiruste rasvainetest koosnev lipiidkiht ei kaitse viirusi alkoholi, näiteks taimse etanooli eest, mis on Erisan Pro Käsidesi toimeaine. Siiski on hea meeles pidada, et mitte kõik antiseptikumid ei ole alkoholipõhised ja mitte kõik ei sisalda piisavat toimeaine kogust. Seetõttu on käte antiseptikumide valikul oluline pöörata tähelepanu koostisele ja toimeainetele, samuti toote tõhususe testidele. Näiteks Erisan Pro Käsidesi mõju tüüpilise gripi ja noroviiruste vastu on kinnitatud.

Kokkupuude ei ole paraku ainus viis gripi ja noroviirustega nakatumiseks, nii et isegi kõige kvaliteetsem käte antiseptikum ei suuda nende eest täielikku kaitset pakkuda. Lisaks heale kätehügieenile on nakkuste vähendamisel oluline ka puutepindade puhtus.

Käte antiseptikumi kasutamine suurendab superbakterite teket?

Vale. Selle väite toetuseks puuduvad teaduslikud tõendid, eeldusel, et antiseptikum sisaldab vähemalt 60% alkoholi.

Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) peab alkoholipõhiseid käte antiseptikume üheks kõige olulisemaks nakkuste vastu võitlemise viisiks, sest need on tõhusad ja ohutud. Mure resistentsete bakterite tekkimise pärast on küll mõistetav, sest erinevate tootjate käte antiseptikumide toimeainete kontsentratsioon võib suuresti erineda

Kõigi Erisan Pro käte antiseptikumide, nagu Erisan Pro Käsidesi, toimeaine kontsentratsioon on üle 70%.

Käte antiseptikum sisaldab palju sensibiliseerivaid koostisosi?

Vale. Erisan PrErisan Pro käte antiseptikumid, nagu Erisan Pro Käsidesi, on loodud sobima kõigi nahatüüpidega, sealhulgas tundliku nahaga.

Erisan Pro Käsidesi ei sisalda täiendavaid lõhna- ega värvaineid ja sisaldab rohkelt koostisosi, mis hoolitsevad õrnalt naha eest. Seetõttu on algupärane ja originaalne Käsidesi turvaline valik ka korduvaks kasutamiseks. Kiilto teeb uurimis- ja arenduskoostööd allergia-, naha- ja astmaliidu asjatundjatega, et tagada meie toodete koostise põhinemine valdkonna uusimatel avastustel.

Hea on meeles pidada, et tänapäeval on saadaval suur valik käte antiseptikume ja allergiamärgis on lihtsaim viis tagada, et toode ärritaks nahka võimalikult vähe.

Erisan Pro Käsidesi – juba 30 aastat ohutust ja tõhusust

  • Turul alates 1994. aastast
  • Tõhus nii bakterite kui ka viiruste vastu: toimeaine bioetanool
  • Spetsiaalselt välja töötatud korduvaks kasutamiseks
  • Kuivatab nahka vähem kui kätepesu: niisutavate koostisosade hulka kuuluvad glütserool, inuliin ja betaiin
  • Mikrobitsiidne tõhusus: sobib hügieeniliseks ja kirurgiliseks käte desinfitseerimiseks
  • Vegan
  • Allergiamärgis: lõhna- ja värvainevaba