Potma töötas välja uuenduslikud kärjestruktuuriga ehituspaneelid nõudlikele tööstusharudele. Kiilto loodud liim on nende paneelide oluline osa.
Potma on spetsialiseerunud kergete ja vastupidavate kärgpaneelide tootmisele laevaehitus-, raudtee- ja ehitustööstuses.
Potma mesilaskärgedest inspireeritud paneelid sobivad hästi piiratud kaaluga kohtadesse ja moodulprojekteerimiseks. Neid kasutatakse laevades, liftides, puhasruumides ja veeremites.
„Esimesed alumiiniumist kärgpaneelid tootsime 2005. aastal laevaehitustööstusele. Oleme ainus ettevõte Põhjamaades, kes valmistab kogu paneeli algusest lõpuni ise. Meid saadab suur rahvusvaheline edu,“ rääkis Potma tegevdirektor Matti Lassila.
Mitmekülgsed alumiiniumist kärgpaneelid
Potmacore’i kärgpaneelid on kerged ja tugevad, mistõttu on need paremad kui näiteks puit- või kipspaneelid. 10 mm paksune paneel on umbes 50% kergem ja selle kandevõime on kuni 2000 kg/m². Neid saab kohandada olenevalt vajadusest ja nende paksus võib olla 4–100 mm.
„Lõikame paneelid soovitud suurusesse ja kujusse, samuti perforeerime või soonime jooniste järgi. Paneele saab katta ka näiteks laminaadiga. Kärgpaneelide kattematerjalide valik on nii suur, et saame täita iga soovi,“ kirjeldas Potma äridirektor Antti Lassila.
Potmacore’i kärgpaneelid on korrosioonikindlad ja vastavad rangetele tuleohutusstandarditele, mis laiendab nende tööstuslikke kasutusalasid veelgi.

Kiilto lõi Potma jaoks spetsiaalse liimi
Potmacore’i kärgpaneel koosneb kahest alumiiniumlehest, mille vahele on liimitud alumiiniumist kärgstruktuur. Liim on siin väga oluline ja mõjutab märkimisväärselt paneeli omadusi. Potma ja Kiilto koostöö sai alguse 2018. aastal.
„Liimi väljatöötamiseks kulus peaaegu neli aastat ja see pidi vastama kõikidele meie nõuetele. See on tugev, elastne, tule- ja ilmastikukindel, kulutõhus ning lihtne kasutada. Kiiltost on saanud meie peamine liimitarnija,“ rääkis Lassila.
„Potma jaoks välja töötatud liim on kohandatud polüuretaanliim, mille omadused töötas hoolikalt välja meie teadus- ja arendustegevuse osakond. Meile on väga oluline pakkuda kliendile täpselt seda, mida ta soovib,“ ütles Kiilto arendus- ja teadustegevuse juht Tapani Harjunalanen.
Potma tundis Kiilto vastu huvi, sest ettevõte asub lähedal ja on tuntud oma kvaliteedi, suurepärase klienditeeninduse ja tootearenduse poolest. Nad olid arvamusel, et Kiilto eksperdid on väga tähelepanelikud ja osavad ning väldivad keerukaid protsesse.
„Teenindusvalmidus ja tarnekindlus on laevaehituses eriti olulised, sest parandustöid tehakse vaid lühikestel dokis olemise perioodidel. Materjalid peavad tööde alustamise ajaks kindlasti kohal olema. Seepärast on oluline, et meie partnerid tarniksid materjalid kokkulepitud viisil ja ajal,“ rääkis Lassila. „Oleme Kiiltot alati usaldada saanud.“

Aina jätkusuutlikum areng
Potmacore’i alumiiniumpaneelid on täielikult taaskasutatavad, mistõttu on need jätkusuutlik valik. Liimi ja kattematerjali ei ole vaja eemaldada, mis tähendab, et paneelid saab ringlusse võtta sellisena, nagu need on.
„Paneelid on jätkusuutlikud ka tänu kergusele. Näiteks laevadel vähendab iga kilogramm energiakulu. Kergkonstruktsioonid säästavad nii raha kui ka keskkonda. Peale selle arvutab Kiilto iga liimi kilogrammi kohta süsinikujalajälje, millest on abi ka meie olelustsükli analüüsi arvutustes,“ kirjeldas Lassila.