Kiilto partnerlus materjalitehnoloogia ettevõttega Betolar sillutab teed süsinikuheite vähendamisele ehitussektoris

Ehitusvaldkonna arvel on ligikaudu 20% kogu maailma süsinikuheitest. Viimati avaldatud IPCC aruanne ütleb selgelt, et ehitussektori süsinikujalajälje vähendamiseks tuleb leida uuenduslikke lahendusi. Tsemendile kestlikuma alternatiivi leidmine on väljakutseks kogu sektoris. Kiilto alustab koostööd Soome materjalitehnoloogia ettevõttega Betolar, et olla osa lahendusest.  

Betolar on tuntud Geoprime’i tehnoloogia poolest, mis kasutab ära ehitustööstuse kõrvalsaadusi, et luua mõistlik alternatiiv tsemendile. Kiilto ambitsioonikas eesmärk on asendada tsement selle uue sideainega – esmalt põranda tasandussegudes ja hiljem teistes tsemendipõhistes toodetes, kasutades ära nõudliku tootearendusega tehtud edasiminekuid.  

„Meil on hea meel, et saame üheskoos luua uusi hädavajalikke keskkonnalahendusi. See on meie jaoks tohutu edasiminek teekonnal valdkonna keskkonnaliidriks,“ sõnas Kiilto ehitusvaldkonna juht Miikka Haapa-aho

„Meie jaoks on siin esmajoones kaks tähtsat keskkonnaeelist. Esiteks vähendab tsemendi asemel tööstuslike kõrvalsaaduste kasutamine toorainete süsinikujalajälge kuni 20%. Teiseks vähendab ehitusmaterjalide tootmisel kõrvalsaadustele rakenduse leidmine märgatavalt uute loodusvarade kasutamist,“ selgitas Betolari innovatsioonijuht ja asutaja Juha Leppänen.

Suur keskkonnapotentsiaal kogu sektorile 

Põranda tasandussegude tootmismaht on Kiilto ehituslahenduste tootesegmentide üks suurimaid. Seda tüüpi toodetele uuendusliku ja keskkonnahoidliku alternatiivi loomine kätkeb endas seega tohutut võimalust süsinikuheidet kogu väärtusahela ulatuses märkimisväärselt vähendada. 

Nii Kiiltol kui ka Betolaril on tugevad teadmised teadusuuringutel põhinevas tootearenduses. Betolari lahendusi on betoonitööstuses juba edukalt rakendatud, aga seda tüüpi tooraine kasutamine põranda tasandussegudes on veel uus ning eeldab põhjalikku uurimistööd ja katsetusi. 

„Tsemendile asenduse leidmine on tõepoolest kuum teema. Selliste toodete arendamine ei käi kiiresti ega lihtsalt, aga meie esialgsed katsed on siiski paljulubavad. Tootearendajana on põnev ja innustav olla seotud tipptasemel teadus- ja arendustöö ning uuenduslikkusega, et saavutada tohutu keskkonnakasu,“ märkis Kiilto teadus-, arendus ja innovatsioonijuht Eeva Kaataja.

Koostööd tugevdab Kiilto Ventures’i kapitalipaigutus 

Hiljutise investeeringuga Betolari täiendab Kiilto Ventures oma portfelli uuenduslike ettevõtete ridu. Kiilto Ventures’i eesmärk on uurida lähemalt uuendusi ja partnerlussuhteid, mis toetaksid Kiilto keskkonnaalase juhtrolli strateegilist eesmärki ja aitaksid avardada Kiilto praeguseid ärivaldkondi. 

„Meil on täiendavad erialateadmised, ühised väärtused ja eripärane keskkonda väärtustav mõttelaad. See loob tugeva vundamendi. Lisaks kapitalipaigutusele oleme põnevil võimaluse üle arendada üheskoos vähese süsinikuheitega lahendusi tuleviku tarbeks,“ ütleb Kiilto äriarendusjuht Ville Solja