Kiilto pani õla alla palkide tootmistehase käivitamisele – luues veelgi tugevama sideme puidu ja liimide vahel

Soome ettevõte Vaaran Palkki lasi rajada uue palkide tootmistehase ja Kiilto lõi uue tehase juures kaasa juba päris algusest.

Vaara Group laiendas äritegevust ja ehitas palkmajatootjate varustamiseks Soome palkide tootmistehase. Pikka ajalooga pereettevõttele Vaara Group kuulub varasemast juba metsandusettevõte ja saeveski. Kõige paremini tuntakse neid aga värvitud fassaadikatete poolest.

„Palkide tootmistehas oli meie jaoks asjade loomulik käik. Seetõttu saame suurendada puidu, eriti männi töötlemisastet,“ selgitab Vaaran Palkki tegevjuht Janne Vaara.

Veelgi püsivama sideme loomine

Vaaran Palkki teeb Kiiltoga tihedalt koostööd. Mittevajuvate palkide tootmiseks on vaja nii paindumatut puitu kui ka palgielemente koos hoidvat liimi.

„Konstruktsioonpuidu valmistamiseks kasutatavatel liimidel on eraldi sertifikaadid ja kvaliteedinõuded,“ ütleb Kiilto lahendusjuht Juha Rinne.

„Leidsime Vaara esindajatega üheskoos lahenduse, mis neile kõige paremini sobis.“ Liimi valikul tuleb muu hulgas arvesse võtta nii kasutus- kui ka pressimisaega,“ lisab Kiilto piirkonnajuht Henri Ahonen.

Palkide tootmistehases on kasutusel kaks liimi ja tehase eri punktides ühendatakse elemendid erinevalt.

„Sõrmjätkamisel muutuvad palgid pikemaks. Külgliimimise korral liimitakse elemendid üksteise külge kitsama külje poolt. Lamellide liimimisel liimitakse kokku laiemad küljed,“ sõnab Vaara.

Kiilto väljaõpe töötajatele

Kiilto õpetas välja ka Vaaran Palkki töötajad, kellel polnud varasemat palkelementide liimimise kogemust.

Väljaõpe hõlmas liimide nõuetekohast kasutamist, liimimisseadmeid, kemikaaliohutust ja olulisel kohal oli ka kvaliteedikontrolli seadmete kasutamine.

“Kvaliteedikontrolli käigus analüüsisime laboris tootmisliinilt võetud testliimimisi. Testid tehakse esmalt rõhu all märjaks ja seejärel kuivatatakse. Pärast seda selgitame välja, kas see mõjutas liimi omadusi,“ ütleb Janne Vaara.

Kiiltoga sõlmitud koostöösuhtega ollakse täna väga rahul.

„Kui vajame nõu või näpunäiteid, on Kiilto asjatundjad lihtsasti kättesaadavad. Vajaduse korral saavad nad kiiresti ka kohapeale tulla.“

Palkmajade kestev menu

Vaaran Palkki palkide tootmistehas on edukalt tööle asunud ja tulevik paistab helge.

„Puitehitus on tervikuna kasvanud, aga iseäranis just palkehitust on juurde tulnud umbes 10% aastas,“ ütleb tegevjuht naeratuse saatel.

Tema arvates saab seda selgitada keskkonnast tingitud põhjustega. Puidu kasutamine vähendab süsiniku jalajälge ja konstruktsioonidesse talletatud süsinik jääb sinna pikaks ajaks.

„Palkmajad on tuntud ka suurepärase siseõhu kvaliteedi poolest,“ sõnab Janne Vaara.