Kiilto ja VAK loovad koos kauakestvaid transpordilahendusi

Kiilto ja transpordiseadmete tootja VAK Oy on ühendanud oma jõud, et valida tootmise ning toodete jaoks parimad liimid. Koostöö eesmärk on arendada VAKi tarbeks sujuvamaid, ohutumaid ja vastutustundlikumaid protsesse ning ülivastupidavaid lõpptooteid.

VAK on reguleeritava temperatuuriga transpordiseadmete turuliider Soomes. VAK konstrueerib ja toodab peale haagiste muu hulgas statsionaarseid ja teisaldatavaid veokonteinereid, V-Slidereid, vedukeid ning sadul- ja konkstõstukeid.

Vastupidavad ja sobivad liimid on ettevõtte äritegevuse alus, kuna neid kasutatakse kõigis VAKi toodetes.

„Selleks et ühendada materjalid ühtlaselt ja tugevalt, kasutame eri liime, mis ei kahjusta tööpinda. Sobiva liimi korral kleepuvad materjalid kindlalt ja püsivalt,“ ütleb VAKi disaini- ja arendusjuht Juuso Laine.

VAKil on kümneid materjale ja rakendusi, mis vajavad uuenduslikke vastupidavaid liime, ning iga protsessi jaoks on tarvis eri liimitüüpi. Sobivad liimid peavad taluma suurt liikumapanevat jõudu ja karme keskkonnaolusid, pakkuma parimat kasutusmugavust ja ohutust ning suurendama ettevõtete vastutustunnet.

„Liimliide on äärmiselt vastupidav juhul, kui ta peab vastu 20–30-tonnisele haagise koormusele, pakkudes ühtlasi päikesekiirgus-, külma-, väändumis- ja vibratsioonikindlust,“ ütleb Kiilto osakonnajuht Juha Räisälä.

„Koostöö laseb meil arendada ja proovida uusi huvitavaid liime ning nende omadusi,“ lisab Räisälä.


Nüüdisaegses tootmises saab kasutada liime ka keerulistes struktuurides.

Kauaaegsele koostööpartnerile juhirolli usaldamine  

Kiilto ja VAK on arendustöös teineteisele toetunud juba 2011. aastast. Aastate jooksul on ettevõtete koostöö ja usaldus üha tugevnenud ning suhtlus ja ühised arendusprojektid muutunud sujuvaks ja pingevabaks. 

„Meie koostöö hõlmab eri arendusprojektide kavandamist ja kliendisuhtluses tekkinud ideid selle kohta, milline liim konkreetseks otstarbeks kõige paremini sobib või kuidas muuta teatav tööetapp turvalisemaks, lihtsamaks või kestlikumaks. Nüüdseks tunneme VAKi tootmisprotsessi juba nii hästi, et saame ennetavalt pakkuda ideid selle optimeerimiseks,“ selgitab Räisälä. 

Kliendisuhtluses tekkinud ideede seas on näiteks töötajatele ohutuma lahusti kasutuselevõtt ja protsessi jaoks liiga viskoosse liimi vahetamine voolavama vastu. Arenduse keskmes on alati ettevõtte vastutus ja keskkonnapüüdlused ning võimalust mööda valitakse keskkonnahoidlikum looduslik tooraine.

„Meie ühine eesmärk on arendada transporditööstuse jaoks paremini standarditud, mõõdetud andmete põhine tehnoloogia, mis optimeerib kasutatavat liimikogust ning lahtioleku- ja kuivamisaega. VAKile tähendab see näiteks lühemaid tarneaegu,“ tõdeb VAKi disainiinsener Lauri Kojola.

VAK ja Kiilto suhtlevad omavahel vähemalt kord nädalas ning on seetõttu üksteise tegevusega hästi kursis. 

„Teavitan VAKi alati tootearenduse uuendustest, mis võiksid ka neile kasulikud olla,“ ütleb Räisälä.


Juuso Laine (vasakul) ja Juha Räisälä tihedast koostööst sünnivad kestlikud lahendused.

Tooted, mis peavad vastu transpordivahenditööstuse ajaproovile 

Kiilto ja VAKi ühine eesmärk on luua materjale, mis kestavad kogu toote olelusringi vältel. Kõik VAKi tooted on täiuslikult viimistletud ja profikasutuseks mõeldud ainulaadsed tööriistad.

„Liimliide peab parandusteta vastu pidama kogu toote kasutusea ning liimimisprotsess peab olema võimalikult kiire, lihtne ja ohutu. Me teeme vastutustundlikke otsuseid ning areneme pidevalt edasi, kasutades ja otsides üha keskkonnasäästlikumat toorainet,“ nendib Räisälä.

VAKi pere usub, et lõpptoote, tootmisprotsessi ja ohutusega seotud küsimustes saavad nad alati loota Kiilto abile.

„Meie koostöö parim külg on see, et me ei pea ise liimidest ega nende omadustest kõike teadma, vaid saame toetuda Kiiltole ja nende asjatundlikkusele. See aga võimaldab meil keskenduda täielikult oma äritegevusele,“ ütleb Juuso Laine VAKist.