Professionaalsete köökide puhastusjuhised viiruste leviku vältimiseks

Köögiseadmeid tuleks normaalselt puhastada ka erandolukordades ning erilist rõhku tuleks panna kõrgetele hügieeninõuetele.

Meeldivate ruumide ja nende kasutajate turvalisuse tagamiseks on oluline sagedane hoolduspuhastus. Personali tuleks juhendada kodus püsima, kui ilmnevad isegi kerged haigestumise sümptomid.

Köögi puhastamisel tuleb pöörata erilist tähelepanu kõrgele hügieenitasemele. Puhastamine toimub nõrgalt aluselise puhastusainega, näiteks Kiilto Plusclean või Kiilto Forte. Puhastamist saab teostada ka lõhnaainevaba pesuaine Kiilto Vieno, Kiilto 10 Universumi või muude puhastus- või desinfitseerimisainetega, näiteks Kiilto Antibact. Puhastamine peaks algama puhtaimatest piirkondadest liikudes edasi kõige mustematele aladele. Erilist tähelepanu tuleb pöörata pindadele, mida sageli puudutatakse, nagu näiteks uksekäepidemed, lauapinnad ja valgustuslülitid. Klientide ja töötajate piirkondi tuleb puhastada erinevate puhastustarvikutega.

Kui ruumides on viibinud inimene, kellel on kinnitust leidnud või kahtlustatakse COVID-19 viiruse olemasolu, tuleb ruumid enne uuesti kasutamist põhjalikult puhastada. Puhastamine toimub üldjuhul kergelt aluselise puhastusaine või muu puhastus- või desinfitseerimisainega. Pärast puhastamist tuleb desinfitseerida ka kontaktpinnad ja sanitaarruumid. Kõige tõhusamad desinfitseerimisained koroonaviiruse vastu, on hüpokloritil põhinevad tooted nagu Kiilto Hypo Dip. Muud tõhusad desinfitseerivad tooted on Kiilto Pluschlor, Kiilto Desichlor ja Kiilto Easydes Spray.

Klooritoodete soovitatav doseering epideemia korral on 1000 ppm kloori, kasutades järgmisi kontsentratsioone: Kiilto Hypo Dip 1,0%, kui toote parim enne kuupäev on alla 6 kuu -> 2,0%, Kiilto Pluschlor ja Kiilto Desichlor kontsentratsioonis 50 ml 950 ml vee kohta. Tevan Panox 200 on kasutusvalmis toode, seetõttu on selle kontsentratsioon pindadel kasutamiseks 100%.

Võimalusel tuleks kasutada ühekordselt kasutatavaid puhastustarvikuid. Hea puhastuslapp on Prima universaalne ühepäevalapp. Kui kasutatakse korduvkasutatavaid puhastustarvikuid, tuleb neid pärast koristust hoolikalt puhastada. Puhastuslapid ja muud tekstiilid tuleb reeglina pesta temperatuuril 60–90 ° C. Kui tekstiil ei talu kõrget pesemistemperatuuri, tuleks kasutada desinfitseerimisainet. Puhastusjäätmed ja saastunud ühekordselt kasutatavad puhastustarvikud tuleb viivitamata pakendada eraldi prügikotti, mis seotakse kinni ja visatakse segajäätmete konteinerisse.

Puhastamisel pöörake tähelepanu isikukaitsele. Tööriideid ja jalanõusid peaks olema kerge pesta. COVID-19-ga nakatunud inimese eluruumide puhastamisel on soovitatav kasutada lisavarustusena veekindlat pikkade varrukatega kaitsejopet või põlle. Kaitsekinnaste kasutamine on hädavajalik.

Ühekordsete kinnaste kasutamisel eemaldage need ilma nende välispinda puudutamata. Pärast kaitsekinnaste eemaldamist peske käsi sooja vee ja seebiga, milleks sobib näiteks Erisan Soap. Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) soovitab kasutada ka etanoolil põhinevat käte antiseptikumi. Viiruste, k.a koroonaviiruse, vastu on tõhusad käte antiseptikumid Erisan Käsihuuhde, Käsidesi ja Erisan Etasept.

Koroonaviiruse haigus COVID-19 trükised ja juhendmaterjalid leiate Terviseameti kodulehelt.