Hügieeni juhised noroviiruse leviku tõkestamiseks

Noroviirus põhjustab ulatuslikke ja kergesti kestvaid maohaiguste epideemiaid, eriti asutustes ja turismisektoris. Tõhus viis noroviirusnakkuste tõrjeks on pöörata erilist tähelepanu mitte ainult isiklikule hügieenile, vaid ka pindade suurenenud desinfitseerimisele.

Noroviirused põhjustavad laialt levinud ja hõlpsalt kestvaid seedetrakti epideemiaid, eriti asutustes ja turismisektoris. Vajalik nakkusdoos on väike ja viirus on vastupidav ka väliskeskkonnale. Noroviirused kuuluvad kalitsiviiruste perekonda ja on väikesed ümbriseta RNA viirused. Noroviirused kanduvad hõlpsalt otse inimeselt inimesele või kaudselt puudutatud pindade kaudu. Need jäävad pindadele pikka aega nakkavaks ning võimalik on ka nakatumine õhus levimise kaudu. Nakatumise allikaks võib olla ka saastunud toit või vesi. Haige inimese väljaheites on äärmiselt palju viirusi.

Laadige alla Kiilto Pro hügieenijuhend: Noroviirus

Vähendage levikut suurenenud hügieenimeetmetega

Noroviiruse leviku vältimiseks on vaja tagada hea kätehügieen, aga ka suurenenud pinnahügieen ja desinfitseerimine.

Suurenenud käte hügieen on vajalik nakkuste ja epideemiate korral. Enne antiseptiliste käte puhastusainete kasutamist on soovitatav käsi pesta igal võimalusel. Käte antiseptikumi kasutamisel tuleb eriti hoolikalt jälgida aine piisavat kasutamist. Hõõruge antiseptikumiga kõik käte osad hoolikalt kokku, kuni need on kuivanud. Antiseptika on teostatud, kui nahk on kuivanud. Kuna viirused levivad limaskestaga kokkupuutel, tuleb kaitsevahendite eemaldamisel olla ettevaatlik, et käed oleksid suu ja nina lähedal.

Lisaks isiklikule hügieenile tuleks lamedate pindade ja kontaktpindade igapäevasel puhastamisel kasutada desinfitseerimisaineid. Koristamist tuleb intensiivistada ka personalialal. Eritisplekkide desinfitseerimine tuleb läbi viia nii kiiresti kui võimalik, sest sellised eritised nagu okse ja väljaheited sisaldavad palju viirusi. Lõplikuks puhastamiseks on soovitatav kasutada Nocospray meetodit. Enne ja pärast puhastamist on soovitatav pihustada vesinikperoksiidiga. See kaitseb nii töötajaid kui ka tulevasi ruumide kasutajaid. Vesinikperoksiidi kuiv aur desinfitseerib kõik pinnad, sealhulgas pehmed pinnad ja materjalid. Kiilto tootevalik sisaldab arvukalt tooteid, mis on osutunud tõhusaks. Selles juhendis olevad tooted on testitud ja heaks kiidetud noroviiruse (MNV) vastu soovitatud kontsentratsioonides vastavalt standardile EN 14476.