Uus liimitehnoloogia suurendab puidutööstuse tootlikkust

Neutraalne pH, väiksem imbumine spooni, lühem pressimisaeg ja minimaalne formaldehüüdi sisaldus on omadused, mis parandavad puidutööstuses märkimisväärselt liimide kasutamise kogemust.  Siin seletame, kuidas tipptasemel liim D3 PVAc on turvalisem ja tõhusam ning vähendab jäätmeid.

Liimide happesus on puidutööstuses levinud probleem. Näiteks muudab happeline liim tamme värvi tumedaks ja selle tõttu võidakse tooted kvaliteedikontrollis tagasi lükata.

„Tänu Kiilto uue põlvkonna PVAc-liimi neutraalsele pH-le saavad kasutajad ära hoida puidu värvi muutumist. Näiteks kui liimi kasutatakse tammepuidul, ei pea enam muretsema selle pärast, et värv liimiga kokku puutuvates kohtades tumeneb,“ räägib Kiilto Solutionsi direktor Juha Rinne.

Lisaks vähendab neutraalne pH mööblitööstusjäätmeid, kuna kaob vajadus liimi tõttu värvi muutnud tooted tootmisest kõrvaldada.

„Liimi imbumine tähendab liimi nähtavat läbitungimist spooni pinda. Seda on tavaliselt näha alles töö lõpus, näiteks siis, kui lauda lakitakse. Seega, kui liimi pole spooni pinnal näha, on toodete tagasilükkamiseks üks põhjus vähem.“

Täiustatud PVAc-liim võimaldab kasutada õhemaid spoone ning säästab selle abil materjale ja vähendab kulusid. 

Lühem pressimisaeg kiirendab tootmist

Liimide omadused mõjutavad märkimisväärselt tootmise tõhusust.

Kiilto täiustatud liim kiirendab kuumutusplaadiga pressimist, kuna vajaminev pressimisaeg on tunduvalt lühem kui tavaliimidel. Näiteks spooni kinnitamise pressimisaeg on alla ühe minuti.

„Kui praegu saab ühe tööpäeva jooksul pressida kõige rohkem 500 lauaspooni, siis selle liimiga kasvab see arv 600ni. Uus liim kiirendab haardumist keskmiselt 20 protsendi võrra,“ sõnab Rinne.

D3-klassi PVAc-liime kasutatakse puidutööstuses tihti uste, parkettpõrandate ning köögi ja vannitoa tööpindade valmistamiseks.

Minimaalne formaldehüüdi sisaldus

Formaldehüüdi sisaldus on liimide puhul levinud probleem. Formaldehüüd on lenduv ühend, mis saastab siseruumide õhku. Kuigi formaldehüüdi sisaldus on PVAc-liimides juba märgatavalt väiksem kui uureapõhistes formaldehüüdliimides, on PVAc-liime veelgi edasi arendatud, et kahandada formaldehüüdi sisaldust keskmiselt 200 miljondikosalt vähem kui 20 miljondikosale.

„Tarbijad on üha rohkem mures selle pärast, et liimid, mida kasutatakse mööbli ja muude toodete valmistamiseks, sisaldavad formaldehüüdi,“ ütleb Kiilto arenguosakonna arengutegevuse ja innovatsiooni juht Jukka Jokela.

Kiilto uue liimi formaldehüüdi sisaldust on katsetanud sõltumatu akrediteeritud labor ja sellele on antud heitkoguse klassifikatsioon M1, mis on siseruumi õhu kõrgeim klassifikatsioon.

Üksikasjalik töö tipptehnoloogia arendamiseks

Uute omadustega liimide arendamine eeldab aastate või isegi aastakümnete pikkust kogemust ja teadmisi.

Kiiltol on õnnestunud liimi struktuuri muutmise kaudu vähendada liimi imbumist spooni. On oluline märkida, et tootearenduse käigus õnnestus optimeerida liimi läbitungimist ja imendumist, ilma et oleks pidanud tegema järeleandmisi muudes omadustes.

„Oleme astunud märkimisväärse sammu edasi – kahandanud liimi pH happelisest neutraalseks, säilitades ühtlasi D3-klassi liimi omadused,“ ütleb Jokela.

Puidutööstuse katsed on tõestanud, et liimi Kiilto Pro WX 3070 uued omadused ei ole tootmisel lihtsalt tõhusamad, vaid tagavad ka kvaliteetsema tulemuse.