Hügieenijuhised noroviiruse leviku vältimiseks

Noroviirused põhjustavad ulatuslikke ja kergesti pikenevaid kõhuhaiguste epideemiaid, eriti asutustes ja turismisektoris. Tõhus viis noroviirusnakkuse tõrjumiseks on pöörata erilist tähelepanu mitte ainult isiklikule hügieenile, vaid ka tõhusamale pindade desinfektsioonile.

Vähendada levikut tõhustatud hügieenimeetmetega

Noroviirused põhjustavad ulatuslikke ja kergelt levivaid kõhuhaiguste epideemiaid, eriti asutustes ja turismisektoris. Vajalik nakkusdoos on väike ja viirus on ka väliskeskkonna suhtes resistentne. Noroviirused kuuluvad kaltsikiviiruste perekonda ja on väikesed, ümbrisea RNA-viirused. Noroviirused kanduvad kergesti üle otse ühelt inimeselt teisele või kaudselt puudutatud pindade kaudu. Nad jäävad pindadel pikka aega nakkavaks ja nakatumine on võimalik ka õhu kaudu ülekandumise teel. Nakkusallikaks võib olla ka saastunud toit või vesi. Haige inimese väljaheited sisaldavad äärmiselt palju viirusi.

Noroviiruse leviku vältimiseks on vaja pöörata tähelepanu heale kätehügieenile, aga ka tõhustatud pinnahügieenile ja desinfektsioonile.

Tõhustatud kätehügieen on vajalik nakkuste ja epideemiate korral. Enne antiseptiliste kätehooldusvahendite kasutamist on soovitatav võimaluse korral käsi pesta. Antiseptikumi kasutamisel tuleb erilist tähelepanu pöörata sellele, et ainet kasutataks piisavalt. Hõõruge kõik käteosad põhjalikult läbi ja jätkake käte hõõrumist, kuni need on kuivad. Viirused nakatuvad limaskestade kokkupuutel, mistõttu tuleb kaitsevahendite eemaldamisel olla ettevaatlik, kuna käed on suu ja nina lähedal.

Lisaks isiklikule hügieenile tuleb desinfitseerimisvahendeid kasutada ka tasandiliste pindade ja kontaktpindade igapäevasel puhastamisel. Samuti tuleb tõhustada puhastustööd personali tööruumides. Erituslaike tuleb desinfitseerida võimalikult kiiresti, sest eritised, nagu okse ja väljaheide, sisaldavad palju viirusi. Nocospray -meetod on soovitatav ja sobib lõpppuhastuseks. Enne ja pärast puhastamist on soovitatav pihustada vesinikperoksiidiga. See kaitseb nii personali kui ka ruumide hilisemaid kasutajaid. Vesinikperoksiidiga kuiv aur desinfitseerib kõik pinnad, sealhulgas pehmed pinnad ja materjalid. Kiilto tootevalikus on arvukalt tooteid, mis on tõestanud oma tõhusust. Käesolevas juhendis toodud tooteid on testitud ja heaks kiidetud kasutamiseks soovitatud kontsentratsioonides vastavalt standardile EN 14476 noroviiruse (MNV) vastu.

EN-testitud desinfitseerimisained pindade dsinfitseerimiseks ja eritiste eemaldamiseks

Loe edasi