Tingimused mõjutavad ehitustoodete kuivamist

Muutlikel tingimustel on ehitustoodete kuivamisajale suur mõju. Kiilto on alustanud uuringut, et saada täpsemat teavet erinevate tingimuste mõju kohta. Saadud tulemusi saab kasutada näiteks ehitustööde ajagraafiku haldamiseks.

Petri Heljo juhib tähelepanu sellele, et ehitustoodete (nt põrandatasandussegude) kuivamisajad on enamasti näidatud tavatingimustes.

„Paljud ehitusstandardid seavad temperatuuriks 23 °C suhtelise õhuniiskusega 50%. Tootekirjeldustes olev kuivamisaeg põhineb nendel tingimustel.“

Tegelikkuses on ehitusplatside tingimused siiski juba aastaajast sõltuvalt väga erinevad. Muutlikes oludes mõõdetud kuivamisaeg võib olla tavatingimustes mõõdetud ajast üsna erinev. Seetõttu tuleb tingimusi kindlasti arvesse võtta.

„Ehitusprojektidel on tihedad ajagraafikud. Kui betooni- ja tasanduskihtide kuivamine võtab oodatust kauem aega, lükkuvad ka järgmised tööetapid edasi.“

Kiirustamine ei ole kindlasti soovitatav. Kui materjalid ei saa korralikult kuivada, võite riskida siseõhu probleemidega.

Kasulik teave ehitajatele

Kiilto on alustanud uuringut, et teha kindlaks, kuidas erinevad tingimused kuivamisaegu praktikas mõjutavad.

„Meil on kontrollitavate tingimustega kliimakambrid, kus saame katsetada, kui kaua näiteks kindla paksusega põrandatasandussegu kihid eri tingimustes kuivavad. Saame kliimakambrite temperatuuri ja niiskust soovikohaselt reguleerida, näiteks 10 kraadini ja 70% õhuniiskuseni,“ sõnab ehitustegevuse direktor Miikka Haapa-aho.

Praegused katsed keskenduvad pumbatavatele põrandatasandussegudele. Kiilto uurib ka seda, kuidas mõjutavad tingimused kruntide, tasandussegude ja hüdroisolatsioonitoodete kuivamisaega märgruumides.

Need tulemused on väärtuslikud näiteks vannitoamaterjalide suurtootjatele, kes saavad nende põhjal oma tingimusi optimeerida.

„Meil on hea meel teha koostööd ka partneritega, et määrata optimaalsed kuivamisajad ja tingimusi jälgida,“ lausub Haapa-aho.

Kiire on suhteline mõiste

Kiilto varasemad uuringud aitavad saada ettekujutust tingimuste mõjust tegelikkuses. Heljo sõnul on seda mingil määral uuritud, kuid niiskuse kontrollimise kohta on kindlasti vaja lisateavet.

„Tavatingimustes kuivab 40 mm paksune pumbatava põrandatasandussegu kiht umbes kuu aega, ent kui temperatuur langeb 15 kraadini ja suhteline õhuniiskus tõuseb 55%-ni, võib protsess kesta kuni 15 päeva kauem,“ ütleb Heljo.

Seega on kiirkuivav toode tavalisest erinevates tingimustes ainult suhteliselt kiire.

Kütteseadmed ei ole alati parim lahendus

Heljo loodab, et uuringust saadud andmetele pööratakse tähelepanu ja et need võetakse varasemast tõhusamalt kasutusele.

„On arusaadav, et tiheda ajagraafiku korral oleks ideaalne, kui kuivamistingimused on kohe alguses head. Kuid see ei ole alati nii. Mida varem saate aru, et kuivamine võtab tõenäoliselt oodatust kauem aega, seda paremini saab probleemi lahendada. See aitab kuivamisaegadega seotud ajagraafiku probleeme vältida.“

Uuring aitab kuivamisaegu teatud tingimustes ka prognoosida. Kuivamisega ei ole alati kiire.

„Näiteks kui pikem kuivamisaeg sobib projekti ajagraafikuga, ei ole protsessi kiirendamiseks mõtet kütteseadet hankida. See raiskab ainult energiat ja on keskkonna seisukohalt halb otsus,“ sõnab Petri Heljo.

Jaga seda lehte