Põhjamaade Luigemärk üksikelamule

Kaarinas on ehitamisel Soome esimene Põhjamaade Luigemärgiga üksikelamu Villa Roiha. Ehitises kasutatakse Põhjamaade Luigemärgi rangetele keskkonnanõuetele vastavaid Kiilto tooteid. Peale keskkonnakaalutluste soovivad maja uued elanikud veenduda ka selles, et hoone sisekliima oleks puhas.

Sami Roiha tegeleb maja ehitamisega esmakordselt. See on juba iseenesest väljakutse, kuid see projekt on veelgi nõudlikum kui tavaliselt, kuna tegu on Soome esimese Põhjamaade Luigemärgi tingimustele vastava üksikelamuga.

Sami sõnul otsis ta oma naisele Sallale ning lastele Ellenile (5-aastane) ja Edvinile (3-aastane) suuremat kodu. Algselt ei plaaninud nad seda ise ehitada, kuid siis sattusid kogemata Kaarinas Piikkiönlahtis, otse mere ääres asuva krundi peale.

„Alguses kaalusime kokkupandavat maja. Mina aga soovisin kvaliteedi tagamises sõna sekka öelda, seega mõtlesin, et kodu ise ehitades saan rohkem valikuvõimalusi. Põhjamaade Luigemärk hakkas mind huvitama, kuna sel on ehitusmaterjalidele ja toodetele äärmiselt ranged kriteeriumid ning iga üksikasi tuleb dokumenteerida.“

„Soovisime Sallaga mõlemad veenduda just selles, et sisekliimaga ei tuleks probleeme. Eriti Salla jaoks olid olulised ka üldised keskkonnakaalutlused.“

Palju uurimistööd

Villa Roiha ehitustööd algasid 2016. aasta suvel. 2018. aasta veebruaris käivad sisetööd, mis hõlmavad ka märgruumide põrandate ja seinade veekindlaks muutmist.

Sami räägib, et ehitustööde eest on peamiselt vastutanud puusepp Lauri Pennala. Viimasel ajal on teda abistanud ka noorempuusepp Sakari Aaltonen.

„Aega on kulunud kaua, osaliselt rangete tootenõuete ja vajamineva uurimistöö mahu tõttu. Näiteks täna hommikul kulutasin juba omajagu aega, et uurida formaldehüüdi heidet erinevatest köögiseadetest.“

„Ausalt öeldes pean tunnistama, et Põhjamaade Luigemärgi nõuete järgi ehitamine on eraisikule päris suur töö. Loodetavasti saavad ehitusettevõtted sellest mudelist inspiratsiooni. Rootsis on juba sadu Põhjamaade Luigemärgiga maju.“


Sujuv koostöö Kiiltoga

Sami sõnul on nad Villa Roihas kasutanud üpris palju Kiilto tooteid, muuhulgas näiteks Kiilto KeraPro‘d, Kiilto Keraprimerit, Kiilto Masat ning Kiilto krohvi ja silikoontihendeid.

„Kohe algusest peale leidsime paljud Põhjamaade Luigemärgile vastavad tooted Kiiltost – palju rohkem kui muudest ettevõtetest.“

„Kiilto on oma tooted lahkesti lisanud ka Põhjamaade Luigemärgi andmebaasi, mis muudab minu töö oluliselt lihtsamaks. See tähendab, et ma ei pea neile toodetele Luigemärgi organisatsioonilt eraldi heakskiitu taotlema.“

Sami räägib ka, et Kiilto on talle alati vajaduse korral näpunäiteid ja abi pakkunud, näiteks andnud üksikasjalikumat tooteteavet.

„Ka nemad on meie projektist selgelt huvitatud ja elevil.“


Rohkem Põhjamaade Luigemärgiga üksikelamuid

Villa Roiha sõrestikumaterjalid (põhielemendina EPS-plokid) on tootnud Hevi Kivitalot.

„Tutvustame rõõmuga uut keskkonnasõbralikku ja turvalist hoonemudelit. Sami on olnud teerajaja. Kindlasti kasutame selle projekti käigus saadud kogemusi ka tulevikus,“ kinnitab Hevi Kivitaloti peadirektor Lauri Pöyhönen.

Ta lisab, et uued ehitustööd on juba kavandamisel. Tamperesse ehitatakse veel ühe Põhjamaade Luigemärgiga üksikelamut ning ettevõte osaleb ka selles projektis.

Teijo-Talot on kaasa löönud juba lõpule jõudnud projektides, mille raames ehitati Põhjamaade Luigemärgile vastav päevakeskus ja elamu eakatele. Soome on ehitatud ka üks Põhjamaade Luigemärgile vastav suvemajake.

Peale materjalide hõlmavad Põhjamaade Luigemärgi kriteeriumid ka näiteks rangeid nõudeid hoone energiatõhususele.

„Villa Roiha energiapaletti kuuluvad päikesepaneelid, geotermiline soojus ja soojuse tõhus taaskasutus ventilatsioonist,“ räägib Sami Roiha.

Hariv kogemus

IT projektijuht ütleb, et on majaehituse kohta palju õppinud.

„Kui mu tavatöös PowerPointi ettekanne pisut viltu läheb, teeme lihtsalt uue. Ehituses seda võimalust ei ole. Kui tala ära mõõdad, lõikad ja siis paigaldad, ei ole eksimustele ruumi.

Kõike tuleb hoolikalt ette plaanida. Kaaluda ja omavahel kokku klapitada tuleb paljusid asju. Samuti on ülioluline roll valitud materjalidel.“

Põhjamaade Luigemärgiga maja taga asub suur ja kutsuv mänguväljak. Tulevikus mängivad seal uued lapsed, kuid Sami ei soovi oletada, millal see juhtub.

„Samuti on väikese jalutuskäigu kaugusel rand. Kui projektiga valmis saame, on siin kindlasti mõnus elada,“ mõtiskleb Sami.

Lauri Lauri Pennala paigaldab teise korruse tualettuumi veel üht kihti Kiilto Kerapro hüdroisolatsioonimastiksit. „Kui olin korra Kiilto tooteid kasutanud, ei näinud ma enam vajadust teisi tooteid proovida. Minu arvates on need parimad,“ kinnitab ta.

Jaga seda lehte