Õhukindlad konstruktsioonid on harva siseõhuprobleemide põhjuseks

Energiatõhusus ei ohusta head siseõhku, kui hooned on ehitatud korrektselt. Õhukindlatele ja energiatõhusatele hoonetele heidetakse sageli ette siseõhuprobleeme. Õhukindel konstruktsioon ei ole aga alati probleemide põhjuseks.

„Näiteks peetakse plastist aurutõkkekilede kasutamist sageli hallituse põhjuseks, kuid uuringud on näidanud, et need ei põhjusta niiskuskahjustusi. Probleeme põhjustab sageli see, et plasti aurtõkkena kasutamisel unustatakse lisada hoonetesse ventilatsioonisüsteemid,“ ütleb FCB äriüksuse juht Juhani Pirinen, kes on tegelenud siseõhuprobleemide uurimisega pikka aega.

Pirineni sõnul puuduvad väga õhukindlatel hoonetel sageli õhuvarustussüsteemid või ventilatsioonisüsteem tõmbab sissepuhkeõhku läbi konstruktsioonide.

„Ventilatsiooni puudumisel kerkivad üles probleemid. Neid probleeme on aga võimalik vältida. Mõistlik oleks ehitada õhukindel hoone ja tuua hoonesse õhk ventilatsiooniseadmetega või seintest läbi jooksvate puhaste torudega. Siis ei ole õhukindel konstruktsioon probleemiks.“

Mitteõhukindlad konstruktsioonid lasevad mustusel siseõhku pääseda

Pirinen märgib, et mehaanilisi ventilatsioonisüsteeme ei tohiks paigaldada enne, kui hoonekonstruktsioonid on kindlasti õhukindlad.

„Sissepuhkeõhk tuleb tavaliselt maa alt, kus kasvavad mikroobid. Kui konstruktsioon ei ole õhukindel ja mikroobid pääsevad siseõhku, kerkivad üles probleemid. Kõigepealt tuleb elimineerida vähemalt kõige suuremad augud. Isegi väikesed õhulekked võivad elu raskemaks teha, kui elanikud on muutunud kehva siseõhu suhtes tundlikuks.

Pirineni sõnul tuleb pöörata suuremat tähelepanu soojustuskonstruktsioonide õhukindlusele. „Kui soojustuskonstruktsioon ei ole õhukindel, koguneb soojusisolatsiooni tolmu, mis muutub aja jooksul niiskeks ja tekitab hallitust, eriti kui fassaadikonstruktsiooni all asuv ventilatsioon on ebapiisav.“


Jaga seda lehte