Kas lõpuks on võimalik vabaneda broomitud leegiaeglustitest?

Soome innovaatiline lahendus on saavutamas kommertslikku läbimurret

Åbo Akademi innovaatilised „rohelised” leegiaeglustid on äratanud laia rahvusvahelist tähelepanu. Selle uuendusliku lahenduse baasil töötab Kiilto Oy välja puitmaterjalidele mõeldud leegiaeglustustooteid.

Väikese leegi katse näitab hästi erinevust kuumuskäitumises: üks paberlehtedest on leegiaeglustiga kaitstud, teine mitte. Leegiaeglustiga kaitstud paber söestub, kuid ei sütti.

„Huvi mittemürgiste leegiaeglustite vastu on suur, seda eriti Euroopas,” märkis Kiilto Oy uurimis-, arendus ja innovatsioonitegevuse juht Raija Polvinen.

„Åbo Akademi professori Carl-Erik Wileni juhitud uurimisrühma innovaatiline lahendus on leidnud laia kajastust ja meie telefonid on olnud punased,” lausus Polvinen naeratades.
Kiiltol on hetkel töös umbes kakskümmend kliendiprojekti, milles testitakse leegiaeglusteid. Polvineni sõnul on projektide kommertskasutusse jõudmine „väga tõenäoline”.

Esimesed projektid valmivad lähitulevikus.

„Meie esimesed kommertskasutusse jõudvad rakendused on juba registreeritud kaasarendatud ainete kombinatsioonid,” selgitas Polvinen.

Wiléni uurimisrühma välja töötatud leegiaeglustid võitsid 2016. aastal Soome Keemitööstuse Liidu innovatsiooniauhinna ja Kiilto ootab praegu nende REACH-registreerimist Euroopa Kemikaaliametis.

„Pärast registreerimist võib toote turule jõudmiseks kuluda veel ligikaudu aasta,” arvas Polvinen.

Tohutu turupotentsiaal

Katsed on näidanud, et Åbo Akademi polümeeritehnoloogia osakonnas välja töötatud uue põlvkonna halogeenivabad leegiaeglustid on väga tõhusate põlemist takistavate ja tule levikut piiravate omadustega.

Väävli ja lämmastiku sidestusel põhinevad sulfeenamiidid takistavad põlemist võimaldavate keemiliste protsesside teket. Sulfeenamiidid on väga tõhusad ka väga väikestes kogustes: vajalik kogus on alla 1% kaitstava materjali kaalust.
Veelgi olulisem on aga see, et tulevikus õnnestub ehk nende keskkonnasõbralike materjalidega asendada praegu levinud mürgine bromiin, mille kõik kahjulikud mõjud polegi veel teada.

Siiani on tõhusad alternatiivid broomitud leegiaeglustitele puudunud. Seetõttu võime broomitud leegiaeglusteid leida kõikjalt meid ümbritsevast keskkonnast: mööblist, riietest, ehitiste isolatsiooni- ja sisekujundusmaterjalidest. Niisiis võib see Turu linnas sündinud uuendus pöörata leegiaeglustite keemias täiesti uue lehekülje. Just seda uurimismeeskonna liikmed Carl-Erik Wilén, Teija Tirri, Melanie Aubert ja Weronika Pawalec loodavadki.

Nende arvates võib sulfeenamiididel olla tohutu turupotentsiaal paljudes tööstusvaldkondades.

„Sulfeenamiide võib näiteks kombineerida juba tootmises olevate plastidega. See võimaldab välja töötada leeke aeglustava toimega plaste või värve. Samuti saab neid kasutada kattematerjalina ja materjalidesse immutada,” kirjeldas professor Wilén.
Innovaatilise lahenduse kommertskasutusse viimist on edasi lükanud kõrged algkulud. REACH-registreerimine maksab kuni mitutuhat eurot ja eri tüüpi polümeeridel on mitmeid variatsioone, mis tuleb registreerida eraldi.

„Meie partnerid vajavad kasumisse jõudmiseks suuri kliente. Meie teeme omalt poolt kõik, et asjad liiguksid õiges suunas.”

See uudis avaldati ajakirja Kemia uudiskirjas 24. aprillil 2017.

Jaga seda lehte