Hea ööuni, parem siseõhk

Voodid on olulised, kuna veedame suure osa elust magades. Et olla kindel, et Siparila liimpuidust voodiosad ei erita kahjulikke aineid, tehti ranged M1 laborikatsed.

Vana voodimudel oli ajale jalgu jäänud. See oli oma põhja külge naelutatud klambritega rohmakaks muutunud.

Siparila soovis oma kliendi ja suure põhjamaade vooditootja Hilding Andersi probleemi lahendada. Ettepanek oli kontinentaalvoodi valmistamisel kasutada täispuidu asemel liimpuidust komponente.

Samal ajal tuli aga tagada, et lahendus oleks toaõhu seisukohalt ning allergiliste inimeste jaoks ohutu. Veedame suure osa oma elust voodis, nii et kasutatavad materjalid on olulised.

„Olime täiesti kindlad, et ei Kiilto liim ega ka liimpuit ei erita ohtlikke aineid. Sellest hoolimata pidime seda tõestama. Täispuidu ja liimpuidu võrdlemisel on levinud eelarvamuseks, et liimpuit on tervise seisukohalt millegi poolest kehvem valik,“ selgitab Siparila tegevjuht Juha Sojakka.

Üksikasajalikum teave koos M1 katsetega

Siparila, nende partneriks olev Saksa puidumüüja Jacob Jürgensen ja Kiilto otsustasid lasta voodikomponente kontrollida sõltumatus laboris, võttes aluseks M1 madalate heidete katse.

„Kiilto liimil oli juba M1 madalate heidete klassifikatsioon ning see oli olemas ka Soome kuusel, mida selle voodikomponendi valmistamisel kasutati. Nüüd pidime tõendama, et liimi ja puidu kombineerimisel ei teki samuti kahjulikke heiteid,“ selgitab Johanna Kaitaranta Jacob Jürgensenist.

„Me ei taotlenud voodikomponentidele eraldi M1 klassifikatsiooni, kuid soovisime põhjalikke ja kasutatavaid kontrolltulemusi,“ lisab Lilli Puntti Kiiltost.

Head tulemused andsid kindlust juurde

Voodikomponente katsetati nelja nädala jooksul M1 klassi lenduvate orgaaniliste ühendite (TVOC) ning formaldehüüdi, ammoniaagi ja IARC klassifikatsiooni 1. klassi kantserogeensete ühendite suhtes.

„Head kontrolltulemused andsid kindlust juurde,“ kinnitab Juha Sojakka.

Tal on liimpuidu ja Kiiltoga juba palju kogemusi. Ettevõte tarnis varasemalt aastaid Ikeale liimpuidust voodikomponente.

Sojakka sõnul näib liimpuidu tulevik küllaltki paljulubav:

„Laiade voodite valmistamisel hoiab liimpuit vormi paremini kui täispuidust lahendused.“

Johanna Kaitaranta sõnul on suundumus saksa keelt kõnelevates maades sinnapoole, et massiivsed kontinentaalvoodid muutuvad kiiresti aina populaarsemaks. Piirkonnas traditsiooniliselt kasutatavate puitlippidest põhjadega voodite järele on nõudlus kahanenud.

„Saksamaa vooditurul ei ole heidetest ega siseõhu probleemidest veel kuigi palju räägitud, kuid kahtlemata kerkivad need tulevikus esile. Asjaolu, et Kiilto ja Siparila investeerivad heasse sisesõhku, võib hiljem Kesk-Euroopas üllatavalt kasulikuks müügiargumendiks osutuda,“ spekuleerib Kaitaranta.

Fotod: Hilding Anders Finland Oy ja Siparila Oy

Jaga seda lehte