Suur samm ühele perele

Perefirma Läti maapiirkonnas kerkis Kiilto abiga oma tegevusvaldkonna tippu.

Pilved sõuavad päikeseküllases taevas Kokapstrādes Groupi tehase kohal. Õhus on tunda männivaigu lõhna. Tehase tootmisliinil skaneerib arvuti laudu ja kuvab eemaldatavad oksakohad ekraanile. Liini teises otsas libisevad välja oksakohtadeta peenprussid, mis on valmis tarnimiseks Euroopas ja Hiinas asuvatesse tehastesse, kus neid kasutatakse akna- ja ukseraamide valmistamiseks.

Tehase territooriumi keskel asuval veemahutil on toonekure pesa. Siin, Läti maapiirkonnas, pole see mingi ime.

„Linde pole hetkel kohal, nad on juba Egiptimaale lennanud,“ naljatleb Laimonis Onzuls, kes asutas ettevõtte ligi 20 aastat tagasi.

Tema sõnul kasutab pesa juba teine kurgede põlvkond. Põlvkonnavahetus on toimumas ka tehases. Tegevdirektori ametinimetus kuulub nüüd Onzulsi tütrele Linda Grīnbergale.

Laimonis Onzuls asutas ettevõtte 1994. aastal. Nüüd on tegevdirektoriks Onzulsi tütar Linda Grīnberga.

Kokapstrādes Group

  • Lätis Bērzaunes asuv Kokapstrādes Group toodab peamiselt peenprusse, mida kasutatakse akna- ja ukseraamide valmistamiseks.
  • Materjali eksporditakse muuhulgas Itaaliasse, Saksamaale, Prantsusmaale ja Hiinasse.
  • Ettevõtte palgal on 200 inimest.
  • Aastakäive on ligikaudu 9,5 miljonit eurot.
  • Laimonis Onzuls asutas ettevõtte 1994. aastal. Nüüd on tegevdirektoriks Onzulsi tütar Linda Grīnberga.
  • Kokapstrādes Group kuulub tervenisti Onzulsi perele.

Grīnberga juhib lootusrikka tulevikuga äri. Äsja investeeriti ligi neli miljonit eurot uude tootmisliini, mis valmis eelmise aasta septembris. Renoveerimise järel on tehas omas valdkonnas Euroopa moodsaim, kuid julge sammuga kaasnes ka ohte.

„Vihjati, et suurel Saksamaa tootjal oli vastava protsessiga probleeme. Meie jaoks oli tähtis, et Kiilto katsetaks meie näidiseid algusest peale,“ selgitab Grīnberga.

Kiilto kandis hoolt selle eest, et peenprusside liimimine uuel tootmisliinil õnnestuks.

Kokapstrādes Groupi peenprusse kasutatakse akna- ja ukseraamide valmistamiseks paljudes tehastes Euroopas ning Hiinas.

Kvaliteet kui konkurentsieelis

Grīnberga sõnul oli tehase uuendamise sihiks tõhusam tootmine ja ühtlasem kvaliteet.

„Varem töötasime kuni 24 tundi päevas, seitse päeva nädalas, sest tootmisprotsess oli aeglane. Öövahetused polnud eriti tootlikud ja kvaliteet kõikus,“ märgib Grīnberga.

Ta selgitab, et ettevõttel oli Lätis kümmekond konkurenti, kes pakkusid sarnast kvaliteeditaset. Nüüd paistab Kokapstrādes Group teiste seast silma ühtlasema kvaliteedi poolest. Eelseisvatel aastatel keskendutakse turuosa suurendamisele Läti tootjate seas. Mõningad tähtsad kliendid eelistavad nüüd just Kokapstrādesi puitu.

Eelmisel aastal sai ettevõte Läti põllumajandus- ja metsandusministeeriumilt „Kuldse männikäbi“ auhinna, mille pälvib kõige uuenduslikum äriühing metsanduse valdkonnas.

„See, et oleme võimelised tagama niisuguse ettevõtte edu oma toodete abil, on tähtis meiegi maine seisukohast,“ ütleb Kiilto Latvija tegevdirektor Kaspars Vinters.

„Liimi osakaal üldistes tootmiskuludes on suhteliselt väike. Samas on probleemid kiired tekkima juhul, kui tootmisliin ei saa kasutada kõige sobivamat liimitoodet, ning kulud hakkavad kasvama,“ selgitab Vinters.

Kui Kiilto garanteerib, et tootmisliinil ei teki liimiga probleeme, saab klient keskenduda muudele asjadele, ütleb Kiilto Latvija tegevdirektor Kaspars Vinters.

Oskusteave Soome laborist

Kokapstrādes Group katsetab oma tooteid regulaarselt Kiilto laboris ja on nüüd rajamas omaenese katselaborit.

„Kavatseme lähetada meie töötajaid Soome Kiiltosse labori käigushoidmiseks vajalikku oskusteavet omandama,“ jutustab Grīnberga.

Koostöö Kiiltoga sujus hästi ka enne uut liini. Küsimus pole ainult müügis ja ostmises. Mina näen meid pigem partneritena.

Äriga tegelemine pole alati lihtne. Mõni aeg tagasi, uue liini paigaldamisel, puhkes Kokapstrādes Groupi ruumides tulekahju.

Tuli ei peatanud perefirma arengut. Kui suits hajus, pöördusid kuredki pesale tagasi.


LUGEGE ALGUPÄRAST ARTIKLIT KLIENDILEHES KONTAKTI


Fotod: Nora Krevneva

Jaga seda lehte